llskeress – tipikus ni hibk
A nk az llskeress sorn nem hangslyozzk ki megfelelen korbbi teljestmnyket, kevsb btrak a brtrgyalsokon, tl magas mrct lltanak maguknak, s hajlamosak agyonelemezni a felvteli interjkat.
A nk hajlamosabbak arra, hogy se szban, se az nletrajzukban ne trjenek ki korbbi teljestmnykre. Lteznek gynevezett klasszikus ni llskeressi hibk, ezeket a frfiak csak ritkn kvetik el az llskeress sorn, a nk viszont annl gyakrabban.
• Elhallgatja kpessgeit s tapasztalatait
A nk hajlamosak arra, hogy se szban, se az nletrajzukban, se a ksrlevlben ne trjenek ki korbbi teljestmnykre. Pedig a munkaadk egyre inkbb elvrjk a projekttpus nletrajzokat, amelyek kifejezetten a korbbi teljestmnyekre fzik fel a jelentkez karriertjt. Karrier-tancsad szakrtink szerint pedig a felvteli interjn pontosan a teljestmnyek hangslyozsa a legclravezetbb taktika: gy az llskeres el tudja kerlni a tlzott ndicsret ltal keltett ellenszenvet, de az nbizalomhiny ltszatt is. (Akr ez, akr a
msik az alkalmatlansg benyomst keltheti.) Nem elg teht felsorolni az eddig betlttt pozcikat s iskolai vgzettsgeket az nletrajzban, konkrt teljestmnyekkel kell altmasztani ket.
• Tl magasra lltja a mrct
Sok n nem hiszi el, hogy elg j egy feladatra. Ez elssorban annak a kvetkezmnye, hogy tl nagy elvrsokat tmaszt sajt magval szemben. Sokan, mikzben valdi menedzseri munkt vgeznek el, nem tartjk magukat igazi zletasszonyoknak.
Az els hiba
A nk tbbsge nem jr utna, mirt bocstottk el. Ez egyrszrl rthet, mivel a nk rzelmileg mlyebben lik meg az elbocstst. gy nem a jvre koncentrlnak, vagyis nem igyekeznek tisztzni, hogy bennk van-e a hiba. A ksbbi llskeress sorn pedig fontos tudnia a munkavllalnak, hogy vltoztatnia kell a magatartsn vagy hozzllsn.
• Nem kr segtsget
Sok n nem kr segtsget az llskeress sorn, mikzben a legjobb taktika a kapcsolati tke mozgstsa. A visszahzds s a passzivits nem megfelel magatarts akkor, amikor a karrierben bekvetkezett krzist kell orvosolni. Azok gondolkoznak jl, akik mindenkitl segtsget krnek, akit csak elrnek, s nem azzal foglalkoznak, mit gondol most rluk a krnyezetk.
• Vrja, hogy hvjk
Jellemzbb a nkre, hogy nem maguk keresik meg a cgek munkatrsait, hanem hisznek abban, hogy bizonyra fel fogjk hvni ket. Vagyis kszpnznek veszik az igretet, mely szerint a munkaad maga jelentkezik. A “majd mi keressk" nem azt jelenti, hogy keresni is fogjk. rdemes utnajrni a lezratlan gyeknek s vrakozs helyett elkezdeni menedzselni sajt karrierjket.
• Interj: minden elvrsnak meg akar felelni
A felvteli beszlgetsek sorn a nk megprblnak maximlisan megfelelni minden elkpzelhet kvnalomnak. De senki sem lehet j egyszerre mindenben, a ni jelltek pedig gyakran tlzottan is igyekeznek. Nem mindig a legkszsgesebb s legalkalmazkodbb jelentkez mellett dntenek a munkltatk.
• “Sose csinltam" helyett: “meg fogom tanulni"
A n szmra termszetesebb a szolid fogalmazs. Ha egy ltala mg el nem sajttott kszsgre krdeznek r, egy frfi inkbb azt mondja: 'meg fogom tanulni', vagy 'meg akarom tanulni', egy n pedig azt: 'mg nem tudom'. Nyilvnval, hogy melyik hatsosabb...
• Lebecsli anyai tapasztalatait
A kzvlekeds szerint, aki otthon van, az nem dolgozik. Sokan, akik pldul egy ideig anyaknt otthon maradnak, gy rzik, ezalatt semmit sem csinltak, s kpessgeik elrtktelenedtek. Pedig sok mindent gyakorol az, aki mint csaldanya tlt el egy-kt vet: bizonyos feladatok felfoghatk projektmenedzsmentnek, de akr konfliktuskezelsi vagy kpzsi projektnek is. Karriertancsadk szerint ilyen pldk emltse egyltaln nem kelt visszatetszst az interjztatban.
• Nem mer vitba szllni a fizets miatt
Az j emberek felvtelnl vagy munkatrsak magasabb pozciba val kiemelsnl gyakran kimert trgyalsok zajlanak a juttatsi csomag krl. A nkkel sokkal egyszerbb dolga van a fnksgnek, mivel lnyegesen visszafogottabban kezelik az anyagi vonatkozs krdseket. Az llskzvettk s fejvadszok szmra csaknem ismeretlen jelensg, hogy a ni jelentkez lemondana egy munkrl, mert nem kapja meg rte azt az sszeget, amit krt.
• Nem ajnlja fel, hogy prbljk ki
Ha habozik a munkltat felknlni egy llst, krhetjk, hogy egy projekt erejig prblja ki a kpessgeinket. Ehhez az ajnlathoz ktsgtelenl kell nmi vllalkozkedv, ami sokkal jellemzbb a frfiakra, mint a nkre. A frfiak hajlamosabbak arra, hogy fizets nlkl vagy jelkpes sszegrt vllaljanak egy prbamunkt - a nk ritkbban gondolnak erre a lehetsgre.
• Flslegesen emszti magt
A n gyakran minden szavt meggondolja, emellett tl sokat emszti magt. llandan visszagondol az interj sorn elkvetett baklvsekre, jra s jra sajt hibin gondolkodik. Ez az, amit a nk megtesznek, a frfiak viszont nem. A kis hibkrt nem kell utlag aggodalmaskodni, viszont a nyilvnval rossz lpseket nem kell legkzelebb elkvetni. Mg az is tbbet segt a negatv gondolkodsnl, ha egy teljesen elhibzott llsinterj utn is azt mondja magnak, hogy nagyon j volt.
|