Van, amikor szeretem, ha nknt kezelnek, s van, amikor nem
a nknek szembe kell nznik a szocilpszicholgibl ismert „ketts kts” csapdjval.
„Ez azt jelenti, hogy brhogyan viselkedik egy sikeres n, mindenkppen megbntetik: ha „niesen”, akkor azrt, mert ntudatlanul is olyan rtkeket, normkat jelentene meg a frfiak uralta vilgban, melyet azok legfeljebb magnszfrjukban kpesek befogadni. A „frfias” fellps viszont disszonns volta miatt kerl elutastsra. A kvnatos magatarts teht a semleges nem. Termszetesen ilyet csak nagyon kevesek kpesek megvalstani, ezrt a nkkel mindig van valami baj.”
A tbbsg viszont a csapda kikerlse helyett alkalmazkodni prbl a lehetetlenhez, s ebbl szletik aztn a legdisszonnsabb eredmny: az a n, aki egyszerre akarja magrl sugrozni a ni s „frfii” mivoltt, s gy rgtn karrieristnak kiltjk ki.
A magyar nk egszen addig hasznljk a hagyomnyos ni szerepeiket a sajt cljaik elrse rdekben, amg valamilyen htrnyos megklnbztets nem ri ket - derlt ki tbbek kztt a Nk Lapja Cafe-Hewitt idn ksztett felmrsbl. Ha viszont valamilyen htrny ri ket, akkor vagy belenyugodnak a mltnytalansgba, vagy gyorsan tovbbllnak – de egyik esetben sem lnek az eslyegyenlsg s az egyenl bnsmd adta jogi eszkzkkel.
rdekes, hogy a vlaszadk szerint nem felttlenl a frfi fnkk vagy kollgk azok, akik az eslyegyenlsg tjban llnak –
a vlaszad nk tbbsge maga sem hiszi el, hogy egy n fnkknt megllja a helyt.
Ezt tmasztja al, hogy a megkrdezettek tbb mint fele (56%) szvesebben dolgozna egytt frfi fnkkel, semmint, hogy egy nt fogadjon el felettesnek.
„A nk kztt nagyobb a rivalizls – mondja Csaposs Nomi, a Trenkwalder-Multiman karrier-tancsadja. „A frfiaknl ltszlag meghittebb ni bartsgok ellenre a nk csak igen kevss kpesek szolidrisak lenni egymssal. Radsul a ni rivalizls kifinomultabb eszkzkkel folyik, gyakran szinte szrevehetetlen – de annl kmletlenebb.”
A vlaszadk tbb mint egyharmada szerint nincs olyan ni kollganje vagy vezetje, akire szakmailag felnz. Vagyis a sikeres n gyakran nagyobb elutastssal, ellenszenvvel tallkozik ntrsai krben, mint a frfiak vilgban. Nemcsak a frfitrsadalom ltal kijellt lthatatlan vegplafon eredmnyes ttrse miatt, hanem mert a sikeres n ltal felmutatott magatartsminta a ni tbbsg szmra kemnyebb kihvst jelent, hiszen ellene szegl a „ni sorsrl” szl, mlyen a lelkekben gykerez trsadalmi ideolgiknak. A tbbsg ezrt inkbb betagozdik a hagyomnyos ni szerepelvrsokba, amelyeket meglepen gyesen s hatkonyan hasznl a sajt cljaik rdekben.
Diszkriminci lesben
m mi trtnik akkor, ha diszkriminci ri a nket? Erteljesen
megosztottak voltak a vlaszadk azzal kapcsolatban, hogy mernnek-e jogi ton rvnyt szerezni rdekeiknek
abban az esetben, ha slyos mltnytalansg rn ket a munkahelyen: a vlaszadk negyvenhat szzalka tartja elkpzelhetnek, hogy ezt az utat vlasztana, mg tbb mint felk nem tartja relisnak, hogy ilyen eszkzhz folyamodjon. A magyar dolgoz nk ezek szerint mg szkeptikusak ezzel kapcsolatban, s nagyobb rszk inkbb belenyugodna az t rt mltnytalansgba vagy inkbb elmeneklne a helyzetbl, minthogy gyvdhez forduljon.
A "potencilis pereskedk" kztt nagyobb arnyban vannak a felsvezetk, illetve a tapasztaltabb 35-44 vesek (st rdekes mdon azok, akik mr tl vannak egy vlson). Kevsb mernnek pereskedni azok, akiknek tbb gyermekk van, illetve akik az 55 v feletti korosztlyt kpviselik.
Az Eslyegyenlsgi Trvny, amely 2005. janur elsejn lp hatlyba, alapveten a nk vdelmben szletett: a trvny 16. -a kimondja, hogy ha az egyenl bnsmd elvt megsrti egy munkltat, akkor 50 ezer forinttl 6 milli forint brsg megfizetsre ktelezhet. „Bizonytsi ktelezettsge ugyan mindenkpp a munkltatnak van, vagyis a panaszt tev nnek csak arra kell vrnia, hogy a munkltat bebizonytsa rtatlansgt. Hozz kell tenni, hogy kizrlag abban az esetben jogsrt a felvteli interjn ilyen krdst feltenni, ha tnyleg kizrlag a vlasz miatt nem vettk fel az illett a vllalathoz" – emelte ki Dr. Horvth Csilla a Nk Lapja Cafe munkajogsz szakrtje.
A diszkriminci egyik slyos pldja, hogy az llsinterjn mg mindig felteszik a nknek a gyermekei szmt s csaldalaptsi terveit firtat krdseket.
A felmrsben rsztvevk
hatvannyolc szzalka tallkozott mr azzal a helyzettel, hogy az llsinterjn csaldalaptsi terveirl faggatjk a munkavllalt.
Magyarorszgon ilyenkor bevett szoks, hogy a nk a krds hallatn inkbb fllentenek, csak hogy megkapjk az llst. Sok minden mst nem is nagyon tehetnnek, hiszen az ilyen helyzetek megszntetsre ltrehozott Eslyegyenlsgi Kormnyhivatal munkatrsai azzal nyjtanak segtsget egy nnek, hogy hallgatsra sztnzik, s eltancsoljk attl, hogy jogi elgttelt kveteljen. A sajtosztly hivatalos s pozitv llspontjnak meghallgatsa utn megkerestk az informcis irodt, ahol elmletileg tnyleges segtsget nyjtanak a nknek, de ott mr jval kevsb voltak segtkszek a munkatrsak. Szerintk egy ilyen interjkrdsre egy nnek nem kell vlaszolnia, br igaz, hogy ez ersen cskkentheti eslyeit az lls elnyersre.
Ha pedig ezek utn azzal a gyanval fordul az irodhoz, hogy a csaldi llapotot firtat krdsre adott vlasza miatt nem vettk fel a vllalathoz, a kormnyhivatal alkalmazottai csak annyit vlaszolnak: „ez nem biztos", tovbb arra biztatjk a panaszost, hogy A Figyel-Hewitt Legjobb Munkahely kutst a FigyelNet online felmrse is ksrte, mely
arra kereste a vlaszt: milyen a j munkahely az internetezk szerint.
ne forduljon brsghoz, mert nem sok rtelme van, segtkszsget pedig egyltaln nem tanstanak.
Egy HR-szakember szerint egybknt eleve hibaval a munkltat rszrl ilyen krdst feltenni, mivel a n felteheten nem fog igazat mondani csaldalaptsi terveirl, vagy akr a gyerekeit is letagadja. Ha ugyanis mr bekerlt egy munkahelyre, kockzat nlkl bejelentheti, hogy mgis teherbe esett.
|