Az elmlt 15 v trtnsei, a rendszervlts, a piacgazdasgra val ttrs s a nk foglalkoztatottsgnak visszaesse alaposan tformltk a magyar lakossg vlekedst a nk munkaerpiaci szerepvllalsrl. Ez persze nem jelenti azt, hogy a nk a gyakorlatban egyenrangak lennnek a frfiakkal - ma Magyarorszgon (rszletes adatok csak 1998-bl llnak rendelkezsre) a nk tlagkeresete 20%-kal marad el a frfiak tlagkeresettl. Ha azonban a magas kpzettsget kvn szellemi munkt vgzk tlagkeresett nzzk, ott a frfiak 35%-kal keresnek tbbet a nknl.
Felmrsnk ugyanakkor igazolta a trsadalomkutatk vlekedst, miszerint a 24-32 ves, magas iskolai vgzettsggel rendelkez, szellemi munkt vgz vrosi nk egyre fontosabbnak tartjk, hogy tudsuk a munkaerpiacon rvnyesljn. A kilencvenes vek ta egyre nagyobb szmban jelenik meg a munkaerpiacon egy fiatal, ambicizus ni csapat, akik a frfiakhoz hasonl karriert szeretnnek befutni, sok esetben azonban mg csak versenyhelyzetbe sem kerlnek frfitrsaikkal. A dolog rdekessge, hogy Magyarorszgon a nk magasabb vgzettsgek, ennek ellenre sokkal kevesebb a vezet beoszts n, mint a frfi, jelesl feleannyi.
Br a trsadalmi kzvlekeds szerint a nknek a hztarts s gyereknevels megfelel nmegvalstsi lehetsget knl,
a vlaszad nk vlemnye szerint az nmegvalsts terepe elssorban a munkahely.
A vlaszadk szerint a legfontosabb szempont a munkahely megtlsben, hogy a munka rtelmes legyen, a kpessgeknek megfelel feladatokat adjanak a dolgozknak, valamint kell mrtk visszajelzst, erklcsi elismerst nyjtsanak az elvgzett munkrl. A vlaszadk kln kiemltk, hogy az erklcsi elismers, a j munka megbecslse - s nem elssorban az anyagiak szintjn - ersen hatssal van arra, hogy egy n j munkt keres, vagy hossztvon jelenlegi munkahelynl tervezi jvjt.
Tudjuk, hogy frfiak s nk munkajvedelmt sszehasonltva mg azonos kategrikon bell is jelents klnbsgeket tallunk a frfiak javra, s azt is, hogy karriert nk tmegesen legfeljebb az elniesedett szakmkban rhetnek el, teht lehetnek iskolaigazgatk, bankfikvezetk vagy ppen a szolgltat vagy szocilis szakma klnbz kzp- s felsszint vezeti, de ezek a karrierek nem vilgraszlk, nem presztzsdsak, csendben a httrben maradnak ni kpviselikkel egytt.
Ebbl kvetkezen a vlaszadk egyharmada ltja egyrtelmen munkja rtelmt, illetve azt, hogy ez lehetsget ad nmaga megvalstsra, de ugyanennyien egyltaln nem ltjk ennek lehetsgt, holott kifejezetten erre vgynnak.
Fontos szempont, hogy a kpessgeknek megfelel munkt vgezhessenek a nk, s ne pedig vgzettsgk, kpessgeik, kompetenciik "elherdlsval", egy alacsonyabb rend munkakrben tevkenykedjenek
- a szmok azt mutatjk, hogy minden harmadik n mgis ezt rzi!
|